Посольство України в Республіці Молдова

, Київ 08:11

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Молдовою

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Молдовою

Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері здійснюється за такими основними напрямами: культура; освіта; зміцнення зв'язків з українцями у Республіці Молдова, включаючи Придністров’я.

У складі Посольства України в Республіці Молдова з квітня 2007 року функціонує Культурно-інформаційний центр (КІЦ). З березня 2010 року у складі ПУ в РМ почав діяти також «Український дім» у м.Тирасполь.

Культурно-інформаційний центр України розташований у м. Кишинів, за адресою: 
вул. Василіє Лупу 33/3, тел. 92-92-95.

Діяльність КІЦ спрямована на зміцнення двосторонніх відносин між Україною та Молдовою, поглиблення співробітництва у культурній, гуманітарній, інформаційній сферах; поширення в Молдові, включаючи Придністров’я, інформації про Україну, її історію і культуру; сприяння збереженню, розвитку та популяризації української мови і культури в Молдові; зміцнення зв‘язків з українською меншиною, сприяння задоволенню її національно-культурних потреб.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Молдова у культурно-гуманітарній сфері відзначаються позитивним динамізмом розвитку, високим рівнем довіри  і взаєморозуміння.

В 2016 році українськими етнокультурними організаціями Молдови за підтримки та участі Посольства було проведено низку тематичних та культурно-мистецьких заходів (виставки робіт молдовських художників, митців українського походження, презентації книг, виданих українською мовою, організація майстер-класів, літературно-музичних вечорів, демонстрація документальних відеофільмів тощо). Регулярно проводилися заходи з метою відзначення пам’ятних дат в історії України, її державних свят.

 Творчі колективи, музичні гурти, оперні співаки з України брали участь у міжнародних культурно-мистецьких фестивалях, що проводяться на щорічній основі за підтримки Міністерства культури РМ: у ювілейному 50-му Міжнародному музичному фестивалі «Мерцишор-2016» (березень), фестивалі національної культури «Ia Mania» (липень), XXIV-му Міжнародному фестивалі солістів опери і балету «Марія Бієшу» (вересень).

Найбільш резонансними культурно-мистецькими заходами в 2016 році стали участь та перемога української співачки Джамали у міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення-2016» (10-14 травня ц.р.), у фіналі конкурсу глядацька аудиторія Молдови віддала Україні найвищу кількість балів – 12, концерт у Кишиневі рок-гурту «Океан Ельзи» в рамках світового турне на підтримку нового альбому «Без меж» (10 вересня ц.р.), а також музичне шоу «Битва Оркестрів» за участю Національного академічного оркестру народних інструментів України «НАОНІ» та Оркестру національної філармонії Молдови (12 листопада ц.р.), в якому перемогу за результатами голосування глядачів здобув український оркестр «НАОНІ».


 

Договірно-правова база двостороннього співробітництва у галузі культури та освіти

Чинними документами українсько-молдовської співпраці у цій сфері є:

- Угода між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі освіти, науки і культури (20.03.1993 р.);

- Угода між Міністерством освіти України та Міністерством науки і освіти Республіки Молдова про співробітництво в галузі освіти (04.06.1993 р.);

- Угода про співробітництво у галузі культури між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Республіки Молдова (10.10.2001 р.);      

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі туризму (09.02.2006 р.);

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту і вчені звання (28.11.2008 р.);

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі молодіжної політики (01.02. 2010 р.).

Співробітництво між Україною та Молдовою у галузі освіти

На даний час у Республіці Молдова налічується близько 1,5 тис. середніх навчальних закладів (початкові школи, гімназії, ліцеї). З них українську мову вивчають окремим предметом у 50 середніх навчальних закладах. У Придністровському регіоні РМ українській мові надано статус офіційної разом з молдовською (на кирилиці) та російською. У регіоні функціонує 4 середніх загальноосвітніх навчальних заклади з викладанням на українській мові, як предмет українська мова вивчається майже в усіх навчальних закладах регіону.  

Щороку в рамках Шевченківських днів в Республіці Молдова Міністерством просвіти РМ за підтримки та участі українських етнокультурних організацій проводяться олімпіади з української мови і літератури, конкурси читців, вечори поезії в пам’ять про творчість Великого Кобзаря.

У листопаді 2016 року підписано Протокол між Міністерством освіти і науки України та Міністерством просвіти Республіки Молдова про співробітництво у галузі освіти на 2016 – 2017, 2017 – 2018, 2018 – 2019 навчальні роки, який дає змогу здійснювати освітні обміни студентами (навчання у ВНЗ України та Молдови за бюджетними квотами) та викладачами (курси підвищення кваліфікації викладачів української та румунської мов).

У 2017 році відновлено практику виділення Міністерством освіти і науки України бюджетних квот для навчання етнічних українців Молдови у ВНЗ України відповідно до законодавства України з метою сприяння задоволенню освітніх потреб закордонних українців.

Співпраця з українськими товариствами в Республіці Молдова

Пріоритетним напрямом роботи Посольства є підтримання зв'язків та співпраця з українською громадою Молдови.

За даними перепису 2004 р., друга за кількістю українська меншина в РМ складала 8,4% населення – 282,4 тис. осіб. За результатами перепису того ж року в Придністров’ї, українців нараховувалося 178,2 тис. осіб, або 28,9% місцевого населення.

Державною установою, яка здійснює політику РМ в галузі міжетнічних відносин, є Бюро міжетнічних відносин. На сьогодні при Бюро акредитовано 9 українських громадських організацій: Українська громада РМ, Спілка українців РМ, Товариство української культури в РМ, Жіноча громада українок Молдови, Товариство “Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка в Молдові, Благодійний фонд професійних художників та українських народних майстрів «Відродження» РМ, Спілка українців Молдови «Заповіт» (м.Бельці), Асоціація української молоді РМ „Злагода”, Асоціація „Квітучий край”. Українська громада ім. Петра Могили м. Кишинів має статус міської організації (зареєстрована в примарії  столиці).

До Спілки українців Придністров’я ім. О.Бута  входять районні товариства української культури: Кам’янське ім. Т.Г.Шевченка, Рибницьке  “Поділля”, Григоріопольське “Стожари”, Слободзейське, а також міські товариства - Тираспольське “Червона калина”, Бендерське “Вітчизна”, Дністровське «Пролісок». Придністровська громадська організація «Укрпросвіта» ім. Т.Г.Шевченка також має мережу районних й міських відділень у регіоні.

Для забезпечення інформаційних потреб українців Молдови Спілкою українців Молдови „Заповіт” у м. Белці видається україномовна щомісячна газета „Рідне слово” (спонсорські кошти) та щотижневик української громади Придністров’я „Гомін” (за кошти влади регіону). На Національному телебаченні РМ щотижня виходить в ефір програма „Світанок”, а на Національному радіо  РМ - україномовний радіожурнал „Відродження”. В академії наук Молдови у складі Інституту культурної спадщини працює Сектор етнології українців, який займається комплексними науковими дослідженнями в галузі історії, етнології фольклору і мови українців Молдови. 

Можливості навчання в Україні

Іноземці в Україні можуть здобувати освіту українською, російською або англійською мовами, в залежності від пропонованих програм та рівня знання мови абітурієнтом. Іноземні студенти мають можливість навчатися у більш, ніж 240 вищих навчальних закладах і здобувати освіту за різними спеціальностями. Щороку вищі навчальні заклади України приймають студентів зі 150 країн світу.

Українські вищі навчальні заклади пропонують навчання на трьох рівнях вищої освіти зі здобуттям відповідних ступенів:

Перший рівень вищої освіти:

-         Молодший бакалавр;

-         Бакалавр.

     Другий рівень вищої освіти:

-         Магістр.

Третій рівень вищої освіти:

-         Доктор філософії;

-         Доктор наук.

В українських вищих навчальних закладах працюють досвідчені викладачі та професори, які мають високий рівень професійної підготовки та роблять навчальний процес цікавим та захопливим, створюючи усі умови для наукового та творчого розвитку студентів.

Головним інформаційним джерелом про вищу освіту в Україні для іноземців є Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України. Центр є єдиною офіційною державною платформою, яка займається інформуванням щодо можливостей навчання. На офіційному сайті Українського державного центру міжнародної освіти www.studyinukraine.gov.ua абітурієнти можуть отримати загальну інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради. Окрім цього, абітурієнти можуть подавати онлайн заявки на навчання до будь-якого вищого навчального закладу України через сайт www.studyinukraine.gov.ua.

До послуг, які надаються Українським державним центром міжнародної освіти, входять: перевірка документів абітурієнта, допомога у виборі університету та навчальної програми, допомога з подачею документів до вищого навчального закладу, отримання запрошення на навчання, візова підтримка, організація зустрічі в аеропорту.