• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Русский
Специфіка відносин з регіоном Придністров’я
Опубліковано 25 липня 2022 року о 12:24

Специфіка відносин з регіоном Придністров’я.


Республіка Молдова у своїх міжнародних відносинах (в офіційних документах ООН, Ради Європи, на мапах тощо) розглядає і позначає територію Придністров’я виключно як територію молдовської держави у кордонах Молдовської РСР станом на січень 1990 р. (закріплено у Меморандумі про основи нормалізації відносин між РМ та Придністров’ям від 08.05.1997 р.).

У контексті зовнішньоекономічних відносин Молдова розглядає територію Придністров’я виключно як внутрішню митну територію, тим самим не встановлюючи будь-яких обмежень для перетину адміністративної лінії розмежування товарами і послугами, а також зберігаючи ПДВ на молдовські товари, які слідують до/з Придністров’я, у залежності від постійної чи тимчасової реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності (постанова Уряду РМ №792 від 08.07.2004 р. про затвердження Положення про переміщення товарів через внутрішні контрольні митні пости).

Згідно зі ст. 3 Меморандуму про основи нормалізації відносин між Республікою Молдова та Придністров’ям від 1997 року «Придністров’я має право самостійно встановлювати та підтримувати міжнародні контакти в економічній, науково-технічній та культурній сферах». На практиці це право реалізується виключно на основі законодавства Республіки Молдови, відповідно до якого економічні агенти з Придністров’я не можуть здійснювати імпортно-експортні операції та торговельну діяльність з контрагентами з Молдови чи іншої країни без відповідної реєстрації в компетентних органах РМ.

Згідно з постановою Уряду РМ №815 від 02.08.2005 р. «Про регулювання потоків вантажів, які є предметом зовнішньоторговельної діяльності Придністров’я», економічні агенти Придністров’я мають отримати в Державній реєстраційній палаті РМ виписку з Держреєстру про постійну або тимчасову реєстрацію, яка дозволяє мати ліцензії на види діяльності, які підпадають під ліцензування та оформляти документи, необхідні для здійснення експортно-імпортних операцій у митних та податкових органах та в фінансових установах РМ.

Тобто, експортно-імпортна діяльність придністровських економічних агентів здійснюється за умови належного оформлення супровідних документів відповідно до молдовського законодавства, а також виключно через контрольовані центральною владою митні пости для експорту на кордоні із Україною та Румунією, а також декларування імпорту на внутрішніх митних постах, розташованих на де-факто лінії розмежування у м. Бендери та м. Рибниця. 

Згідно з Постановою Уряду РМ №1001 від 19.09.2001 р. (останні зміни від 11.04.2019 р.) Процедура декларування та митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію та вивозяться з митної території РМ придністровськими економічними агентами, зареєстрованими у Державній установі «Агентство державних послуг», здійснюється залежно від митного режиму, який запитується на загальних підставах, без стягнення митних платежів та плати за забруднення довкілля, за умови, що товари залишатимуться на території Придністров’я.


Економічні агенти зі східних районів Республіки Молдова, зареєстровані у Державній установі «Агентство державних послуг», мають здійснювати декларування товарів, у тому числі оподатковуваних акцизами, на митних постах, встановлених Митною службою РМ.

Остання, на основі укладених угод, щоквартально запитує у митних органів сусідніх країн інформацію про експорт/імпорт товарів та порівнює ці дані з наявною митною статистикою Республіки Молдова. У разі виявлення розбіжностей, внаслідок яких було завдано шкоди державі, до відповідних економічних агентів застосовують санкції, передбачені чинним законодавством РМ.

 

Оподаткування придністровських підприємств здійснюється у відповідності до Постанови Уряду РМ №1001 від 19.09.2001 р. Зокрема, придністровські економічні агенти звільнені від оподаткування у Молдові, але водночас сплачують податки в самому Придністров’ї.

 

У зв’язку з зазначеним, Україна розглядає торгівлю з Придністров’ям виключно як з територією Республіки Молдова, на яку розповсюджується діючий режим двостороннього зовнішньоекономічного співробітництва між Україною та Республікою Молдова, зокрема режим вільної торгівлі згідно з Договором про зону вільної торгівлі (в рамках СНД) від 18.10.2011 р. 

Придністровські економічні агенти, здійснюючи експортно-імпортні операції, мають повністю дотримуватися підписаних Молдовою та Україною двосторонніх документів в торговельно-економічній сфері. 

Переміщення фізичних осіб, транспортних засобів і товарів з/на Придністров’я здійснюється з дотриманням вимог митного і прикордонного контролю на відповідних пунктах пропуску. На основних дорогах, що з’єднують обидва береги Дністра, з боку правого берега розміщені внутрішні митні пости, де здійснюється митний контроль (огляд транспортних засобів, митне оформлення для комерційних партій товарів) і прикордонно-міграційний контроль (явочного характеру). Територія вздовж Дністра з відповідними населеними пунктами є Зоною безпеки і додатково контролюється постами Миротворчих сил, які не повинні обмежувати переміщення цивільних осіб, транспорту і товарів.

Розрахунки всередині Придністров'я здійснюються в т.зв. «придністровських рублях». Окремі економічні суб'єкти, за умови отримання ліцензії, мають право проводити розрахунки в іноземній валюті. «Придністровські рублі» не конвертуються за межами Придністров'я. Розрахунки з РМ відбуваються в молдавських леях, а з третіми країнами – через кореспондентські рахунки в іноземних банках в дол.США, євро і російських рублях.

Податкова система застосовує для підприємств податок на доходи (замість ПДВ) і податок на прибуток.

При торгівлі з суб’єктами з Молдови економічні агенти Придністров'я проходять митне оформлення товарів в митних органах.

Відповідно до досягнутих між Кишиневом і Тирасполем домовленостей Придністров'я має право на самостійне здійснення зовнішньоекономічної діяльності. На практиці для цього підприємства Придністров'я додатково проходять митне оформлення товарів на молдовському березі Дністра.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux