Загальні правила реєстрації юридичних осіб в Республіці Молдова
Нормативне регламентування: ст. 2, ст. 5, ст. 7-15 Закону РМ №220/2007 про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців, ст.171-183 Цивільного кодексу РМ.
"Державна реєстрація" - дія органу державної реєстрації, що полягає в посвідченні факту установи, реорганізації, ліквідації, призупинення або відновлення діяльності юридичних осіб, їх філій та представництв, а також факту внесення змін до установчих документів юридичних осіб, реєстрації даних в Державному реєстрі, яка тягне за собою придбання і припинення правоздатності юридичних осіб, придбання і втрату фізичними особами статусу індивідуального підприємця.
Державна реєстрація юридичних осіб, їх філій та представництв проводиться в робочий день протягом 24-х годин, сума яких обчислюється починаючи з робочого дня, наступного за днем подачі документів, необхідних для реєстрації. Державна реєстрація юридичних осіб, їх філій та представництв на вимогу заявника може бути проведена в терміновому порядку протягом 4-х годин.
Для державної реєстрації юридичних осіб необхідно подати:
• посвідчення особи засновників або їх представників, уповноважених на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку, а також адміністратора юридичної особи;
• заяву на реєстрацію відповідно до зразка, затвердженого органом державної реєстрації;
• рішення про заснування і установчі документи юридичної особи в залежності від юридичної форми організації, в двох примірниках;
• повідомлення Національної Комісії Фінансового Ринку - для страхових компаній, недержавних пенсійних фондів та ощадних і кредитних асоціацій;
• документ, що підтверджує оплату реєстраційного мита.
• інформація про власника/вигодонабувача відповідно до Закону №308/2017 про попередження та боротьбу з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму.
Для державної реєстрації юридичних осіб з іноземними інвестиціями, до заяви на реєстрацію додатково додаються:
1. Виписка з реєстру, в якому зареєстрована юридична особа з іноземними інвестиціями, перекладена та нотаріально завірена;
2. Установчі документи іноземної юридичної особи.
Документи, перераховані в пунктах 1-2, повинні бути представлені в оригіналі або у формі завірених копій і завірені консульськими установами Республіки Молдова за кордоном, будучи перекладеними на державну мову.
Іноземні офіційні документи, оформлені на території держав - учасниць Конвенції про скасування вимоги про додаткову легалізації іноземних офіційних документів, підписаної в м.Гаага 05.10.1961 р., і учасником якої є Республіка Молдова, на які ставиться апостиль, з дотриманням умов, передбачених цією Конвенцією, приймаються для реєстрації без додаткової легалізації. Дане положення також застосовується і щодо виписок і копій цих документів.
Винятком є лише документи, видані органами країн-членів СНД, Румунії, Литви, Латвії, Чехії, Словаччини, Азербайджану, Туреччини, Угорщини, з якими Республіка Молдова уклала договори в даній сфері, згідно з якими відповідні офіційні документи визнаються на території Республіки Молдова без апостилювання і додаткової легалізації.
Документи для державної реєстрації мають бути оформлені державною мовою і представлені в орган державної реєстрації засновником або його представником, уповноваженим на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
При внесенні до державного реєстру юридичних осіб даних про юридичну особу перевіряється:
1. Назва юридичної особи;
2. Засновники, фізичні особи:
• посвідчення особи;
• якщо на його ім'я раніше були зареєстровані підприємства, у яких є заборгованості перед національним державним бюджетом або які не діють і не були ліквідовані в порядку, встановленому законом;
3. Адміністратори, фізичні особи:
• посвідчення особи;
• у іноземних громадян– проїзні документи, що дозволяють іноземним громадянам перетинати державний кордон Республіки Молдова, згідно з Додатком № 1 Постанови Уряду № 765/2014 або на підставі документів, що засвідчують особу, виданих відповідно до Закону № 273/1994 про документи національної паспортної системи що посвідчують особу.
4. Засновники юридичні особи:
• при створенні нової юридичної особи - рішення засновників;
• якщо на його ім'я раніше були зареєстровані підприємства, у яких є заборгованості перед національним державним бюджетом або які не діють і не були ліквідовані в порядку, встановленому законом;
5. Уповноважені особи - спеціальна і нотаріально завірена довіреність;
6. Для предмета діяльності - використовується «Класифікатор видів економічної діяльності в Молдови» (CAEM) і Закон № 160 від 22.07.2011 року про регламентування підприємницької діяльності. Види діяльності, передбачені в ст. 10 ч. 3 Закону № 845/1992, здійснюються виключно державними підприємствами.
7. Місцезнаходження юридичної особи – має бути реальним, що вимагає наявності нерухомого майна або чітко визначеного приміщення в нерухомому майні, яке законно належить юридичній особі на праві користування або власності; власник нерухомого майна має бути відомий і визнавати факт того, що юридична особа використовує його адресу в якості зареєстрованого офісу; дані про місцезнаходження зареєстрованого офісу не є невизначеними і неіснуючими;
8. Документ, що підтверджує оплату реєстраційного мита.
Після внесення записів до Державного реєстру адміністратору або його уповноваженій особі видається, в залежності від обставин, такі документи:
- рішення органу державної реєстрації, або, у відповідних випадках, мотивоване рішення про відмову у реєстрації;
- установчі документи, або у відповідних випадках додатковий документ про внесення змін до установчого документа;- витяг з Державного реєстру;
- печатка, за запитом.
Унікальний державний ідентифікаційний номер (IDNO), який присвоюється юридичній особі, також вважається фіскальним кодом.
Юридична особа вважається зареєстрованою в день прийняття рішення про реєстрацію.
Строки реєстрації і тарифи:
– 24 години - 1149 лей,
– 4 години - 4596 лей.
Агентство державних послуг
Мун. Кишинеу, вул. Александр Пушкін, 42
Тел.: (+373 22) 25-70-70 (+373 22) 50-4654
email: [email protected] [email protected]