Посольство України в Республіці Молдова

Київ 21:25

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Молдовою

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Молдовою

Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері здійснюється за такими основними напрямами: культура; освіта; зміцнення зв'язків з українцями у Республіці Молдова, включаючи Придністров’я.

У складі Посольства України в Республіці Молдова з квітня 2007 року функціонує Культурно-інформаційний центр (КІЦ). З березня 2010 року у складі ПУ в РМ почав діяти також «Український дім» у м.Тирасполь.

Культурно-інформаційний центр України розташований у м. Кишинів, за адресою: 
вул. Букурєшт 90 офіс 17, тел. +373 22 92-92-95.

Діяльність КІЦ спрямована на зміцнення двосторонніх відносин між Україною та Молдовою, поглиблення співробітництва у культурній, гуманітарній, інформаційній сферах; поширення в Молдові інформації про Україну, її історію і культуру; сприяння збереженню, розвитку та популяризації української мови і культури в Молдові; зміцнення зв‘язків з українською громадою, сприяння задоволенню її національно-культурних потреб.

Двосторонні відносини між Україною та Республікою Молдова у культурно-гуманітарній сфері відзначаються позитивним динамізмом розвитку, високим рівнем довіри  і взаєморозуміння.

Розвиткові співробітництва на культурно-гуманітарному напрямі сприяло здійснення робочого візиту Міністра просвіти, культури і досліджень Республіки Молдова М.Бабук до Києва (19-20.10.17) та проведені зустрічі з Міністром культури України Є.Нищуком і Міністром освіти і науки України Л.Гриневич, під час яких досягнуто домовленостей щодо подальшого розвитку взаємовигідної співпраці у зазначених галузях.

Важливим здобутком стало підписання 19 жовтня 2017 р. у Києві Програми співробітництва у сфері культури між Міністерством культури України та Міністерством просвіти, культури і досліджень Республіки Молдова на 2017-2021 роки, яка набрала чинності 18 січня 2018 р. Документ закладає необхідне нормативно-правове підґрунтя для здійснення співробітництва у сфері культурних обмінів, розвитку креативних індустрій, мистецтва, кіно, бібліотечної і музейної справи; співпраці між навчальними закладами у сфері культури і мистецтва.

19 вересня 2017 р. у Києві було підписано Меморандум про співробітництво між Українським державним агентством кіно та Національним центром кіно РМ, який створює нормативно-правові засади для поглиблення двосторонньої співпраці у сфері кінематографії та кіноіндустрії. 

Важливе значення для розвитку двостороннього співробітництва в галузі культури має діяльність громадських організацій українців Молдови, у співпраці з якими Посольством регулярно проводяться культурно-мистецькі заходи (виставки робіт молдовських художників, митців українського походження, презентації книг, виданих українською мовою, організація літературно-музичних вечорів тощо). Творчі колективи, музичні гурти, оперні співаки з України на запрошення молдовської сторони виступають з концертами і виставами як на комерційній, так і на конкурсній основі в рамках національних і міжнародних культурно-мистецьких фестивалів, конкурсів під патронатом Уряду Республіки Молдова, місцевих органів влади.

 

Договірно-правова база двостороннього співробітництва у галузі культури та освіти

- Угода між Урядом України та Урядом Республіки Молдова (РМ) про співробітництво в галузі освіти, науки і культури (20.03.1993 р.);

- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту і вчені звання (18.05.2001 р.). Набула чинності в Україні 01.12.2008 р.;

- Угода між Україною та Республікою Молдова про співробітництво у забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин. Підписана у Кишиневі 17.12.2009 р. Українська сторона виконала внутрішньодержавні процедури, про що інформувала молдовську сторону нотою МЗС України від 06.12.2010 р. № 72/23-612/1-3826;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі молодіжної політики. Підписана у Києві 01.02.2010 р. Набрала чинності 05.05.2011 р.;

- Протокол між Міністерством освіти і науки України та Міністерством просвіти Республіки Молдова про співробітництво у галузі освіти на 2016-2017, 2017-2018 та 2018-2019 навчальні роки. Підписаний у Кишиневі 18.11.2016 р., набрав чинності 30.03.2017 р.;

- Програма співробітництва у сфері культури між Міністерством культури України та Міністерством просвіти, культури і досліджень Республіки Молдова на 2017-2021 роки підписана 19.10. 2017 р. у Києві, набрала чинності 18 січня 2018 р.

- Меморандум про співробітництво між Українським державним агентством кіно та Національним центром кіно РМ підписаний 19.09.2017 р. у Києві.

Співробітництво між Україною та Молдовою у галузі освіти

Важливе значення для розвитку співробітництва на напрямку освітніх обмінів має виділення випускникам шкіл квот для здобуття вищої освіти в межах державного замовлення в Україні та Молдові на підставі Протоколу між Міністерством освіти і науки України та Міністерством просвіти РМ про співробітництво у сфері освіти на період до 2020 року (набрав чинності 30.03.2017 р.). Щороку виділяється 34 місця.

Відповідно до Закону України „Про закордонних українців” та з метою сприяння задоволенню освітніх потреб закордонних українців Міносвіти України виділяються додаткові квоти (без врахування бюджетних місць, виділених на підставі двостороннього Протоколу). Важливою передумовою для виділення цієї квоти є наявність у претендентів статусу та посвідчення закордонного українця. Зазначені місця виділяються МОН України з урахуванням кількості кандидатів від РМ, які мають бажання вступати та навчатися у ВНЗ України за бюджетними квотами, а також зазначених ними ВНЗ України і спеціальностей, що становлять інтерес. 

Українську мову вивчають окремим предметом у 46 навчальних закладах Молдови: 6 ліцеїв, 28 гімназій, 12 початкових шкіл. 

У Придністровському регіоні РМ українській мові надано статус офіційної мови поряд з молдовською (на кирилиці) та російською. У регіоні функціонує 3 навчальних заклади з викладанням українською мовою (1 ліцей і 2 гімназії), українська мова як предмет вивчається практично в усіх навчальних закладах регіону. 

Щороку в рамках Шевченківських днів в Республіці Молдова Міністерством просвіти, культури і домліджень РМ за підтримки та участі українських етнокультурних організацій проводяться олімпіади з української мови і літератури, конкурси читців, вечори поезії в пам’ять про творчість Великого Кобзаря. 

Українська недільна школа ім. Прп. Паїсія Величковського функціонує при Товаристві Української культури в РМ (далі - ТУК) за кошти ТУК. Директором школи з грудня 2017 року призначено Г.І. Омельченко. З грудня 2014 року заняття учнів школи проводяться щосуботи у приміщенні, виділеному ТУК на базі Теоретичного ліцею ім.М.Коцюбинського (м.Кишинів). 

Співпраця з українськими товариствами в Республіці Молдова

Пріоритетним напрямом роботи Посольства є підтримання зв'язків та співпраця з українською громадою Молдови.

За даними останнього перепису населення у Молдові в 2014 р. (опубліковані 31 березня 2017 року), українська меншина в РМ склала 6,6% населення – 197,8 тис. осіб і стала третьою за кількістю етнічною групою після титульної нації (молдовани – 75,1%, румуни – 7%).  

За результатами перепису населення 2015 року у Придністров’ї, українців налічувалося 108,9 тис. осіб або 22,9% місцевого населення. 

В Міністерстві юстиції РМ зареєстровано та акредитовано при Бюро міжетнічних відносин РМ 10 українських громадських організацій: Українська громада РМ, Спілка українців РМ, Товариство української культури в РМ, Жіноча громада українок Молдови, Товариство “Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка в Молдові, Благодійний фонд професійних художників та українських народних майстрів «Відродження» РМ, Спілка українців Молдови «Заповіт» (м.Бельці), Асоціація української молоді РМ „Злагода”, Асоціація „Квітучий край”, Асоціація українців Молдови «Разом».

Діє також одне товариство, зареєстроване в міській раді м.Кишинів, яке має статус муніципальної Громадської асоціації – Українська громада ім. Петра Могили міста Кишинеу.

У Придністровському регіоні РМ діють міські та районні товариства української культури: Кам’янське ім. Т.Г.Шевченка, Рибницьке “Поділля”, Григоріопольське “Стожари”, Слободзейське ім.Б.Хмельницького, Тираспольське “Червона калина”, Бендерське “Вітчизна”, Дністровське «Пролісок». Усі вищезазначені міські і районні товариства входять до складу Спілки українців Придністров’я імені О.Бута, але залишаються при цьому самостійними юридичними особами.

Придністровська громадська організація «Укрпросвіта» ім. Т.Г.Шевченка має мережу районних й міських відділень у регіоні, її зусилля спрямовані на реалізацію проектів у галузі освіти, функціонування Міжнародної української школи на базі трьох навчальних закладів регіону, організацію виїзних семестрових оцінювань знань та державної підсумкової атестації учнів тощо.

З вересня 2006 року у м.Тирасполь зареєстровано філію міжнародної громадської організації «Український центр «Співробітництво», яка співпрацює із закладами освіти та організаціями закордонних українців Придністровського регіону РМ. Організація зареєстрована Міністерством юстиції України як міжнародна громадська, її діяльність поширюється на території України, РМ та інших держав. 

Питаннями дослідження історії та культури національних меншин, що населяють Республіку Молдова, займається Інститут культурної спадщини Академії наук Молдови, у відділі етнології національних меншин якого діє секція етнології українців. Вчені-україністи цього закладу є авторами наукових праць та монографій про багатовікову історію, побут, культуру українців Молдови, підручників та посібників з української мови, статей, рецензій тощо. 

Можливості навчання в Україні

Головним інформаційним джерелом про вищу освіту в Україні для іноземців є Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України. Центр є єдиною офіційною державною платформою, яка займається інформуванням щодо можливостей навчання. На офіційному сайті Українського державного центру міжнародної освіти www.studyinukraine.gov.ua абітурієнти можуть отримати загальну інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради. Окрім цього, абітурієнти можуть подавати онлайн заявки на навчання до будь-якого вищого навчального закладу України через сайт www.studyinukraine.gov.ua.

До послуг, які надаються Українським державним центром міжнародної освіти, входять: перевірка документів абітурієнта, допомога у виборі університету та навчальної програми, допомога з подачею документів до вищого навчального закладу, отримання запрошення на навчання, візова підтримка, організація зустрічі в аеропорту.