Посольство України в Республіці Молдова

Київ 21:26

Українці у Молдові

Українські організації

На сьогодні при Бюро міжетнічних відносин РМ (державній установі, яка здійснює політику РМ в галузі міжетнічних відносин і має забезпечувати збереження і розвиток етнічної, культурної та мовної самобутності, реалізацію конституційних прав громадян – представників нацменшин) акредитовані такі українські громадські організації:

- Українська громада Республіки Молдова (голова Олійник М.К.),

- Союз українців Республіки Молдова (Мазурян М.П.),

- Товариство української культури Республіки Молдова (Майстренко О.Ф.),

- Жіноча громада українок Молдови (Морару В.С.),

- Товариство «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка в Молдові (Рогова Г.М.),

- Благодійний фонд професійних художників, майстрів української народної творчості, художніх ремесел і промислів «Відродження» (Осередчук Є.П.),

- Спілка українців Молдови «Заповіт» м.Бельці (М.І.Крижанівський),

- Асоціація української молоді РМ «Злагода» (Лєкарцев Д.В.),

- Асоціація української молоді РМ "Разом" (Дємідов Т., Багас М.П.)

- «Квітучий край» (Тер О.С.).

Діє також одне товариство, зареєстроване в міській раді м.Кишинів, яке має статус муніципальної Громадської асоціації – Українська громада ім. Петра Могили міста Кишинеу.

На лівобережжі Дністра діють Республіканська громадська організація «Укрпросвіта» ім. Т.Г.Шевченка (голова В.Л.Боднар) та Спілка українців Придністров’я ім. О.М.Бута (голова П.П.Богуцький), а також міські та районні товариства української культури: Кам’янське ім. Т.Г.Шевченка (Стасішена В.П.), Рибницьке «Поділля» (Король Т.М.), Григоріопольське «Стожари» (Богуцький П.П.), Слободзейське (Ногай Г.Г.), а також міські товариства - Тираспольське «Червона калина» (Коханова А.П.), Бендерське «Вітчизна» (Ткачук Л.І.), Дністровське (Федоренко Г.І.). 

 Навчальні та культурні осередки українців

В Молдові українську мову вивчають окремим предметом у 46 навчальних закладах: 6 ліцеїв, 28 гімназій, 12 початкових шкіл, з них 4 у м. Кишинів:

- теоретичний ліцей ім. М.Коцюбинського;
- теоретичний ліцей ім. І.Нечуй-Левицького;
- теоретичний ліцей ім. Петра Могили;
- гімназія № 8 ім. Т.Г.Шевченка.

Також у приміщенні теоретичного ліцею ім.М.Коцюбинського діє Українська недільна школа імені Прп.Паїсія Величковського. Фкнкціонування школи забезпечується  Товариством української культури в Молдові (директор школи А.І.Омельченко).

У Придністровському регіоні РМ українській мові надано статус офіційної мови поряд з молдовською (на кирилиці) та російською. У регіоні функціонує 3 навчальних заклади з викладанням українською мовою (1 ліцей і 2 гімназії), українська мова як предмет вивчається практично в усіх навчальних закладах регіону.

Питаннями дослідження історії та культури національних меншин, що населяють Республіку Молдова, займається Інститут культурної спадщини Академії наук Молдови, у відділі етнології національних меншин якого діє секція етнології українців. Вчені-україністи цього закладу є авторами наукових праць та монографій про багатовікову історію, побут, культуру українців Молдови, підручників та посібників з української мови, статей, рецензій тощо. 

ЗМІ української громади

У Придністров'ї з 1 січня 1992 р. і до сьогодні виходить україномовний щотижневик "Гомін" (за кошти влади регіону).

Телеканал "Молдова 1" транслює 2 рази на місяць 30-хвилинну українську програму «Світанок» (головний редактор Д.Купріянова).

Щочетверга перша програма Молдовського радіо транслює 30-хвилинний радіожурнал "Відродження" (головний редактор К.Кожухар).

Асоціація української молоді РМ «Злагода» підтримує інтернет-сайт "UKRAINIANS.MD" та сторінку у соцмережі Facebook.