Українці Молдови як етнічна спільнота сформувалися з двох складових: нащадків автохтонного слов’янського населення, яке проживало на території Прутсько-Дністровського межиріччя впродовж багатьох століть, і переселенців з України, які мігрували в різні часи під впливом різних чинників в т.ч. «радянським» та «сучасним» етапами міграції (після 1991 та 2022 рр.).
Автохтонні українці є 3-ю за кількістю етнічною групою після молдован і румунів: 181 035 тис. (6,6% населення) проживають на правому березі Дністра (за переписом 2014 р.) і 144 200 (28,7%) на лівому (за переписом 2015 р.). Окрім того, понад 120 тис. тимчасово переміщених громадян України лишаються на території Молдови. Таким чином загальна чисельність українців у Молдові складає понад 400 тис. осіб.
Більшість автохтонних українців проживають на півночі Республіки, із них понад 100 тис. - у сільській місцевості Молдови і майже 80 тис. – у містах. Українською мовою у побуті говорять понад половина українців Молдови. За переписом від 2014 р., 1,5% громадян Республіки Молдова повідомили, що мають також українське громадянство.
У Республіці Молдова діють 26 українських громадських організацій – 14 на правому березі Дністра і 12 – на лівобережжі:
На лівобережжі Дністра діють Республіканська громадська організація «Укрпросвіта» ім. Т.Шевченка (голова Володимир БОДНАР), Спілка українців Придністров’я ім. О.Бута (голова Петро Богуцький), до яких входять осередки інших міських та районних товариств української культури, а також – Міжнародна громадська організація «Український центр «Співробітництво», зареєстрована Мін’юстом України (голова – Володимир Фоменко).
3 молдовських організації є членами Світового Конгресу Українців (2 – з центральної та 1 – з лівобережжя Молдови), а також 1 – входить до Світового Конгресу Української Молоді. З 10.02.2024 р. голова Національного конгресу українців Молдови Д.ЛЄКАРЦЕВ очолює Комісію СКУ з питань автохтонних українців, а також є членом Комісії з Євроінтеграції при Президенті Республіки Молдова та представником Торгово-промислової палати України в Республіці Молдова.
У липні 2024 р. низка українських організацій приєдналася до спільного Звернення етнокультурних організацій Республіки Молдова із закликом до етнічних громад сприяти інтеграції Молдови до ЄС.
Серед етнічних українців Молдови багато яскравих особистостей у різних сферах. Зокрема, понад 50 відомих художників мають українське походження, серед них – Семен ОДАЙНИК (1938-2023) – видатний художником-геральдист, творець першої системи державних нагород Молдови. Золоті оперні голоси – Вікторія НІКІТЧЕНКО – лауреатка почесного звання магістра мистецтв РМ «Maestru în Artă» (2023 р.), докторка мистецтвознавства та культурології Академії музики, театру та образотворчого мистецтва РМ, експертка міжнародного рівня у галузі педагогіки та вокальної інтерпретації та Лілія ШАЛОМЕЙ – солістка Національного театру опери та балету імені Марії Бієшу, народна артистка Республіки Молдова (2018 р.). Літературознавець, професор, академік Академії наук Молдови, член Спілки письменників Молдови Костянтин Попович (1924 — 2010 рр.), Олена ПІНТІЛЕЙ – директорка Національної бібліотеки РМ та багато інших.
Українці за походженням також були головними тренерами збірної Молдови з футболу: 2002-2006 рр. – Віктор Пасулько; 2007-2009 та 2015-2017 – Ігор Добровольський, який у період 2005-2021 рр. також був головним тренером ще 4 молдовських спортивних клубів; 2019 – Семен Альтман, який також у 1996-1999 рр. був головним тренером Кишинівського футбольного клубу Зімбру (Зубри) та ін.
30 українців Молдови нагороджені орденами і медалями та 10 – почесними званнями України.
За сприяння державних органів Республіки Молдова та України вшановується пам’ять видатних українців – встановлено 5 пам’ятних знаків Тарасу Шевченку, низку пам’ятних дошок: Лесі Українці, Марко Вовчок, Михайлу Коцюбинському, Василю Сухомлинському, Миколі Гоголю, на території Бендерської фортеці відкрито пам’ятні знаки Першій українській Конституції, укладеній на цьому місці Гетьманом Пилипом Орликом та Івану Котляревському, в музеї фортеці – Гетьману Івану Мазепі, а також на місці його першого поховання – у м. Варниця, у Кишиневі також діє муніципальна бібліотека ім. Лесі Українки, в різних регіонах створено 3 Українських доми і т. ін.
Українці Молдови щорічно беруть участь в етнокультурному фестивалі «Єдність через різноманітність», а також започаткували яскраві заходи – з 2015 р. проводиться «Марш Вишиванки в Молдові», з 2019 р., у партнерстві з Посольством - «Дні нового українського кіно в Молдові», з 2021 р. – «День України в Молдові». Також щорічно проводиться свята до Дня захисту дітей та соціальна акція «Подарунок від Святого Миколая», тренінги та конференції, зимові та літні школи для молоді.
Освітні потреби
У 2023-2024 навчальному році українська мова та література викладалася у 32 навчальних закладах, однак не в усіх класах. З 2024 р. розпочато підготовку до розширення викладання української мови і літератури в Республіці Молдова, зокрема, в румуномовних закладах освіти, а також визначено гімназію ім. Т.Шевченка м. Кишинів освітнім хабом для дітей вимушених переселенців з України. На її базі, Національний конгрес українців Молдови, за сприяння Агенції ООН у справах біженців, створив Освітній дошкільний центр для дітей «Дивосвіт» (відкрито 26.03.2024 р.). У 2024 р. в цій гімназії також стартував пілотний проєкт – створено класи з вивченням 10 предметів українською мовою за програмами, що використовуються в Україні. У разі позитивної реалізації проєкту, цей досвід планується запровадити в інших навчальних закладах, здебільшого півночі Молдови, де компактно проживають автохтонні українці.
У Придністровському регіоні Республіки Молдова українській мові надано статус офіційної, поряд з молдовською/румунською (на кирилиці) та російською, тут функціонує 3 навчальних заклади з викладанням українською мовою (1 ліцей і 2 гімназії), українська мова як предмет вивчається практично в усіх навчальних закладах регіону. У 2010-2022 рр. в Придністров’ї також можна було отримати освіту у Державному закладі України – загальноосвітньому навчальному закладі І-ІІІ ступенів «Міжнародна українська школа» МОН України. Діяльність МУШ забезпечувала придністровська ГО «Укрпросвіта» ім. Т.Шевченка в рамках реалізації спільного проекту з МОН України «Український атестат у Придністров’ї». У 2022 р. МУШ відмовила у продовженні угоди, оскільки Парламентська асамблея Ради Європи оголосила Придністровський регіон РМ зоною російської окупації.
Підготовка фахівців з української мови та літератури здійснюється в Бельцькому державному університеті імені Алеку Руссо. (https://ukr.md/2024/07/do-uvagi-abituri%D1%94ntiv-navchannya-ukra%D1%97nskoyu-movoyu-u-respubliczi-moldova-2/?fbclid=IwY2xjawE4bzdleHRuA2FlbQIxMAABHSRKE92w74aVAHZJ3eUXAmxNFwHE3GCznMYrfzefWPu_9zn20g9hZ5q3Tg_aem_9eRVPmd4h0u3kkyJde-xaA). З 1992 до 2020 (за 18 років) таку вищу освіту здобули понад 500 осіб. У 2016 відбувся останній набір студентів на українські спеціальності (які отримали дипломи у 2020). У 2022 набір відновлено.
У 2024 р. також відновлено проведення курсів підвищення кваліфікації для вчителів української мови та літератури, історії, культури і традицій українського народу на базі Бельцького державного університету імені Алеку Руссо, а також проведено такі курси спільно з Чернівецьким національним університетом ім. Юрія Федьковича на базі Державного педагогічного університету ім. Йона Крянге.
ЗМІ українською мовою
Преса:
У Придністровському регіоні Республіки Молдова (м. Тирасполь) видається щотижневик української громади «Гомін» (http://gomin.gospmr.org), який фінансується з місцевого бюджету. Членом редколегії газети є голова Тираспольського міського товариства української культури «Червона калина».
Електронні ЗМІ:
На Національному радіо РМ щотижня виходить україномовний радіожурнал «Відродження» (яку готують члени Громади українців міста Кишинів ім. Петра Могили; http://www.trm.md/ru/renastere).
На Національному телебаченні РМ – TV Moldova1 двічі на місяць виходить в ефір 30-тихвилинна програма «Світанок» (яку веде членкиня Національного Конгресу Українців Молдови; http://www.trm.md/ru/svitanok),
З липня 2022 виходить щотижневий 30-хвилинний огляд місцевих та міжнародних новин українською мовою (який веде голова Асоціації Української Культури та Мистецтва в Молдові «Пташка»; https://trm.md/ru/sciotijnavic ).
На Телерадіокомпанії «Перший Придністровський» є окремий ефірний час для 2 україномовних програм: «Як це було» - головні новини, щодня по буднях о 17:00 (https://tv.pgtrk.com/ru/show/85903/109338 ) та «Рідні обрії» - інформаційно-пізнавальна та культурно-просвітницька програма, яка виходить в ефір двічі на місяць, по суботах (https://tv.pgtrk.com/ru/show/55013) .
Окрім того, з 20.01.2023 р. на провідному каналі TV8 щоп'ятниці почала виходити російськомовна програма «Доброго вечора, ми з України!» (http://surl.li/trnma), яку веде переселенка з м. Одеси. Програма присвячена війні рф проти України, спільним проблемам українського і молдовського народу, викликаних війною, а також інтеграції українських «біженців» в молдовське суспільство.
Асоціація української молоді РМ «Злагода» підтримує функціонування інформаційного веб-порталу «Ukrainians.md», а Спілка українців Молдови «Заповіт» - сайту «ukr.md».
НКУМ, за сприяння Агенції ООН у справах біженців (UNHCR), створено канали Національного Конгресу Українців Молдови в Телеграм «Сильніші Разом» (https://t.me/robotamd), Фейсбук (https://www.facebook.com/CNUM.MD), Вайбер (https://mssg.me/cnum.md), Інстаграм (https://www.instagram.com/cnum_md), Ютуб (https://www.youtube.com/@ncum_md_ua) та ТікТок (https://www.tiktok.com/@ncum.md).
Діяльність організацій закордонних українців з підтримки України у боротьбі з агресією рф
Починаючи з 2014, низка українських ГО проводять заходи політичного спрямування на підтримку України у війні проти рф.
З лютого 2022 р. більшість українських громадських організацій Молдови активно допомагають українцям, що опинилися в біді – було організовано евакуацію з прифронтових територій України та перевезення важкохворих на лікування до ЄС, транспортування від кордону до столиці, створено притулки, налагоджено харчування, отримання гуманітарної, психологічної, юридичної допомоги, проводилися благодійні акції по збору коштів, дитячі свята, тощо. Ця діяльність продовжується – Національним Конгресом створено та урочисто відкрито 23.08.2024 р. Український Дім в Кишиневі.
За активну діяльність у допомозі вимушеним переселенцям, Президентка Республіки Молдова Майя Санду на початку травня 2022 р. надіслала всім причетним організаціям, листи подяки, а 30.05.2022 р. зустрілася з представниками окремих ГО українців Молдови, в ході якої також подякувала за допомогу, яку місцеві українські організації, разом з усією державою, надають переселенцям з України.
Порядок оформлення і видачі посвідчення закордонного українця: https://zakordonniukrainci.mfa.gov.ua/nacionalna-komisiya-z-pitan-zakordonnih-ukrayinciv/poryadok-oformlennya-i-vidachi-posvidchennya-zakordonnogo-ukrayincya
Управління всесвітньої української спільноти і гуманітарних ініціатив Департаменту публічної дипломатії та комунікацій Міністерства закордонних справ України: https://zakordonniukrainci.mfa.gov.ua