Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері здійснюється за такими основними напрямами: культура, освіта, спорт, медицина, соціальна та молодіжна політика, культурна дипломатія, зміцнення зв'язків з автохтонними українцями, включаючи Придністровський регіон Республіки Молдова, та громадянами України які переселилися до Молдови на постійне або тимчасове проживання, а з березня 2022 – також і з громадянами України, які рятуються від війни в Україні на молдовській землі
Зміна політичної влади Молдови надала імпульсу активізації двосторонніх відносин, в тому числі, в гуманітарній сфері. Зокрема, відновлено взаємодію профільних міністерств і відомств, завдяки чому завершується опрацювання проєктів низки міжурядових та міжвідомчих угод, активізовано взаємну підтримку України та Молдови в комітетах ООН, ЮНЕСКО та інших міжнародних організаціях, проводиться обмін досвідом, розробляються нові проєкти двосторонньої співпраці у галузі культури, освіти, молоді та спорту, охорони здоров’я та ін.
Розвиток двостороннього співробітництва на культурно-мистецькому напрямі здійснюється на основі договірно-правової бази та принципів добросусідства, виходячи з наявних фінансових можливостей кожної із сторін та рівня партнерства між окремими суб’єктами культурної діяльності.
Щороку у Молдові проводяться урочистості з вшанування пам’яті визначних діячів України. Також представники української та молдовської сторін традиційно беруть участь в урочистих заходах, що проводяться державною та місцевою владою України та Молдови до Дня Незалежності, Дня Перемоги, аварії на ЧАЕС, Дня слов’янської писемності та ін. У серпні 2021, з нагоди 30-річчя Незалежності України та просування ініціативи «Кримська платформа» Президента Республіки Молдова Маю Санду було нагороджено відзнакою Президента України – орденом князя Ярослава Мудрого.
Важливе значення для розвитку двостороннього співробітництва в галузі культури має діяльність громадських організацій українців Молдови, у співпраці з якими Посольством України регулярно проводяться культурно-мистецькі заходи (виставки робіт молдовських художників, митців українського походження, презентації книг, виданих українською мовою, тематичні онлайн-зустрічі, організовуються літературно-музичні вечори, виступи українських професійних та аматорських колективів тощо). Так, з 2015 року у Кишиневі щорічно проводиться Марш Вишиванки, започаткований місцевими українськими громадськими організаціями. Гостями цього яскравого свята завжди стають високі посадовці Молдови та представники іноземних дипломатичних представництв; у 2021 започатковано Український День у Молдові; 04-06.05.2022 пройшли ІІІ «Дні нового українського кіно в Молдові», які цього разу мали благодійний характер – на перегляди продавалися квитки, а виручені кошти – було передано на потреби одного з центрів для ТПО; 09.11.2021 відбулася VI Міжнародна наукова конференція «Українсько-молдовські етнокультурні зв’язки», учасниками якої стали близько 200 вчених із 4-х держав; 26.11.2021 – Круглий стіл «Вшанування пам'яті жертв Голодоморів в Україні і Республіці Молдова», у якому взяли участь активісти українських ГО, представники влади, науковці з Кишинева, Одеси та Вінниці, а також інші вагомі і помітні заходи.
Україна отримує неоціненну підтримку від Молдови з моменту початку відкритої фази війни рф проти нашої держави.
Молдова стала державою, яка прийняла найбільше «біженців» з України (з розрахунку на кількість громадян цієї держави), половина із них – діти.
Вже 24.02.2022, для допомоги у керуванні потоком біженців, було розгорнуто тимчасові табори на поблизу КПП Паланка та Окніца, організовано перевезення біженців від кордону в глибину країни, відкрито «зелені лінії» допомоги по телефонах і створено урядовий сайт: https://dopomoga.gov.md, де можна отримувати актуалізовану різносторонню інформацію, необхідну «біженцям» з України. 28.03.2022 Урядом Республіки Молдова створено Єдиний центр антикризового управління. До структури Центру також входять представники Верховного комісара ООН у справах біженців. Головна мета центру – упорядкувати міжвідомчі процеси, координувати діяльність акредитованих державою центрів розміщення, забезпечити перевезення біженців які прибувають у Молдову та їх відправку повітряним, залізничним та автомобільним транспортом до пунктів призначення в ЄС. Окрім того Єдиний центр контролює отримання міжнародної гуманітарної допомоги, зокрема, з кількох важливих джерел, таких як Механізм цивільного захисту ЄС, а також грошові пожертвування з іноземних держав. Завдяки злагодженим діям уряду Республіки Молдова вдалося уникнути гуманітарної кризи.
Створення Єдиного центру дозволило уникнути гуманітарної кризи у регіоні.
Ще більш відчутний вплив на дво- та багатосторонні відносини мало надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ до ЄС.
На День Європи у Кишиневі дипломати посольства Литовської Республіки одяглися в українські вишиванки, а 25.05.2022 організували публічний перегляд фільму «Маріуполіс-2», який привезли до Молдови одразу з фестивалю в Каннах. 14.05.2022 в межах Дня Європи відбувся концерт українського гурту «Беz Обмежень» «Солідарність в ім’я світу», 27.07.2022 – вечір класичної музики «Бетховен: Симфонія № 9 Ода до радості»: 110 молодих музикантів – оркестр із Кишинева та хор із Вінниці виконали класичні твори. Захід проведено на підтримку України в межах Проєкту «Об'єднаний оркестр: Молдова, Румунія, Україна, Європа» за підтримки міністерства культури та міністерства освіти і досліджень Молдови та Делегації ЄС у Молдові. Проект є прагненням молодих музикантів висловити солідарність з Україною в межах Року молоді в Європі.
Дружину Посла України обрано головою Міжнародного жіночого клубу Молдови (International Women's Club of Moldova; IWCM), що сприяло активізації проведення міжнародних та двосторонніх заходів.
Від початку повномасштабної війни проти України, більшість заходів у сфері культури мали благодійний характер – було проведено низку музичних вечорів та художніх аукціонів на підтримку України у боротьбі проти рашизму. Отримані кошти спрямовано на допомогу постраждалим в Україні, а також тимчасово переміщеним особам з України.
07.04.2022 компанія «Телерадіо-Молдова» у партнерстві з Посольством України і Товариством української культури в Молдові транслювала в прямому етері великий концерт на підтримку України. У ньому взяли участь Національний симфонічний оркестр компанії «Телерадіо-Молдова», Академічна хорова капела «Дойна, народний артист України, головний диригент Академічного симфонічного оркестру Запорізької філармонії В’ячеслав Редя та диригент Одеського українського академічного музично-драматичного театру Ігор Знатоков (саксофон), відомі українські та молдовські оперні співаки.
Посольством та Благодійним фондом професійних художників і українських народних майстрів «Renаstere-Відродження» проведено 2 благодійні виставки. Зокрема, 06.05.2022 у національному Музеї історії Молдови - «Допомога Україні». Його учасники – молдовські та іноземні банкіри, бізнесмени, дипломати. У заході взяла участь Президент Молдови Майя Санду, яка різко засудила військові злочини, вчинені військовими рф в Україні і закликала допомагати українцям, які потерпають від страхіть війни. Дружина Посла України зачитала спеціальне звернення Першої леді України пані Олени Зеленської з цієї нагоди. Благодійний аукціон мав великий успіх. Бізнесмен з Румунії подвоїв отримані під час аукціону кошти. За кошти від продажу робіт членів Фонду було придбано, зокрема, гостро необхiдне устаткування – холодильне обладнання для зберiгання медикаментiв та обладнання для вентилiяцii в операцiйних блоках Нацiональної дитячої спецiалiзованої лiкарні «Охматдит» МОЗ України.
15.04.2022 у Всесвітній день мистецтва і культури, Посольством, у взаємодії з Національною філармонією ім С.Лункевича, організовано благодійний концерт солідарності з Україною «Музика заради миру».
20.06.2022 видрукувано 12 назв книжок по 1000 примірників кожної. Видання здійснено за сприяння Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців у Молдові та Посольства США в Республіці Молдова. До кожної книжечки додано сторінку, де зазначено, що «Ця книжечка надрукована в Республіці Молдова спільними зусиллями Посольств України, США та представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців у Молдові. Друк книжок для українських дітей, які рятуються від російської агресії в різних державах світу, став можливим в рамках гуманітарної ініціативи, яка належить Українському інституту книги під патронатом Першої Леді України пані Олени Зеленської».
Українську мову вивчають окремим предметом у низці навчальних закладів Молдови.
У Придністровському регіоні РМ українській мові надано статус офіційної поряд з молдовською/румунською (на кирилиці) та російською. Тут функціонує 3 навчальних заклади з викладанням українською мовою, як предмет українська мова вивчається практично в усіх навчальних закладах на території регіону.
Підготовка фахівців з української мови та літератури здійснюється в Бельцькому державному університеті імені Алеку Руссо. З 1992 до 2020 (за 18 років) таку вищу освіту здобули понад 500 осіб. У 2016 відбувся останній набір студентів на українські спеціальності, які отримали дипломи у 2020. У 2022 планується відновити набір.
У Молдові (м. Кишинів) також є 1 школа вихідного дня – Українська недільна школа ім. Преподобного Паїсія Величковського (при Товаристві Української культури в РМ).
Наприкінці 2021 р. відбулося 4-е засідання робочої групи з реалізації двосторонніх питань із задоволення освітніх потреб української та молдовської національних меншин, які проживають, відповідно, у РМ та Україні (що відкладалося близько року, а попереднє – близько 2-х років). Сторони створили 4-и тематичні робочі групи, активізували підготовку до підписання 2-х міжурядових угод та 2-х міжвідомчих документів про співпрацю, а також погодили проведення наступного засідання РГ.
Договірно-правова база двостороннього співробітництва у галузі культури та освіти
- Угода між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі освіти, науки і культури (20.03.1993 р.);
- Угода між Україною та Республікою Молдова про співробітництво у забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин. Підписана у Кишиневі 17.12.2009 р., яку Україна ратифікувала менше, ніж за рік – Закон України N 2577-VI від 05.10.2010 р. Молдовська сторона не ратифікувала зазначену Угоду;
- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі молодіжної політики. Підписана у Києві 01.02.2010 р.;
- Меморандум про співробітництво між Українським державним агентством кіно та Національним центром кіно Республіки Молдова. Підписаний у Києві 19.09.2017 р.
Освітні обміни
З 2017 до 2020, щороку, у закладах вищої освіти України надавалися бюджетні місця для навчання громадян України та Молдови, переважно з числа української та молдовської етнічних меншин. Цю практику буде продовжено після підписання відповідних двосторонніх документів.
Крім того, відповідно до Закону України „Про закордонних українців” Міністерством освіти і науки України виділяються додаткові квоти. Зазначені місця виділяються Міністерством освіти і науки України кандидатам з Молдови з урахуванням обраних ними спеціальностей та вищих навчальних закладів України. Цією можливістю можуть скористатися ті, хто має статус і посвідчення закордонного українця, та високі оцінки у документах про отримання середньої освіти.
Міжнародна українська школа
З метою створення умов для реалізації права на повну загальну середню освіту громадян України, які тимчасово або постійно проживають за кордоном, Міністерством освіти і науки України у 2007 році утворено загальноосвітній навчальний заклад "Міжнародна українська школа" (далі - МУШ) для надання освітніх послуг зазначеним громадянам за індивідуальним навчальним планом.
Відповідно до Положення про організацію навчально-виховного процесу загальноосвітнього навчального закладу I-III ступенів "Міжнародна українська школа", головними завданнями МУШ є:
забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту;
забезпечення можливості для громадян України, що виявили бажання навчатися, здобувати якісну початкову, базову чи повну загальну середню освіту відповідно до особистісних потреб, індивідуальних здібностей, стану здоров'я, нахилів, талантів з використанням нових інформаційно-комунікаційних технологій;
надання консультацій, методичної допомоги та рекомендацій вчителям, що навчають учнів - громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном;
координація діяльності навчальних закладів, де вивчається українська мова або здійснюється навчання українською мовою, а також організація їх інформаційно-методичного, консультативно-аналітичного супроводу;
організація та проведення тематичного, семестрового контролю знань, річного оцінювання та державної підсумкової атестації екстернів МУШ - учнів навчальних закладів на територіях країн їх тимчасового перебування;
надання методично-інформаційної допомоги навчальним закладам, у яких вивчають мову, традиції, звичаї та культуру України.
Контактна інформація МУШ знаходиться тут.
Можливості навчання в Україні
Головним інформаційним джерелом про вищу освіту в Україні для іноземців є Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України. Центр є єдиною офіційною державною платформою, яка займається інформуванням щодо можливостей навчання. На офіційному сайті Українського державного центру міжнародної освіти https://studyinukraine.gov.ua/ абітурієнти можуть отримати загальну інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради. Окрім цього, абітурієнти можуть подавати онлайн заявки на навчання до будь-якого вищого навчального закладу України через сайт https://studyinukraine.gov.ua/ .
У разі необхідності вирішення термінових питань іноземні студенти також можуть звертатися на гарячу телефонну лінію Державного підприємства «Український державний центр міжнародної освіти» МОН на період дії воєнного стану, за номером +38 067 402-63-61 (whatsapp, viber, telegram). Окрім цього працюють електронні адреси центру:
[email protected] – для офіційного листування;
[email protected] – для реєстрації запрошень на навчання;
[email protected] – для суб’єктів господарювання, які мають із закладами освіти України угоди про надання послуг з набору іноземців як кандидатів на навчання.
До послуг, які надаються Українським державним центром міжнародної освіти, входять: перевірка документів абітурієнта, допомога у виборі університету та навчальної програми, допомога з подачею документів до вищого навчального закладу, отримання запрошення на навчання, візова підтримка, організація зустрічі в аеропорту (з урахуванням воєнного стану).