Співробітництво між Україною та Молдовою в культурно-гуманітарній сфері здійснюється за такими основними напрямами: культура, освіта, спорт, медицина, соціальна та молодіжна політика, культурна дипломатія, зміцнення зв'язків з автохтонними українцями, включаючи Придністровський регіон Республіки Молдова, та громадянами України які переселилися до Молдови на постійне або тимчасове проживання, а від початку повномасштабного вторгнення Росії проти України – також і з громадянами України, які рятуються від війни на молдовській землі.
Пам’ятні знаки
Відображенням стійких дружніх відносини між двома державами є численні пам’ятні знаки багатьом діячам культури України, встановлені в різних куточках Молдови – Петру Могилі, Івану Мазепі, Пилипу Орлику, Івану Котляревському, Лесі Українці, Марко Вовчок, Ользі Кобилянській, Михайлу Коцюбинському, Василю Сухомлинському, Миколі Гоголю, Гавриїлу Бенулеску-Бодоні, Паїсію Величковському, Володимиру Циганку та ін. Тільки Тарасу Шевченку, національному герою і символу України, встановлено 5 пам’ятних знаків у Молдові: м. Кишинів (погруддя, 2006), м. Бельці (погруддя, 2002); у Придністровському регіоні РМ: м. Тирасполь, (пам’ятник, 1980), м. Кам’янка (погруддя, 2008), c. Красненьке (погруддя, 2018).
Міжвідомча співпраця
Триває активна взаємодія профільних міністерств і відомств, завдяки чому підписано міжурядові угоди: про співробітництво в сфері вищої освіти (06.12.2022) та взаємне визнання документів про освіту та наукові ступені (25.01.2025), а також міжвідомчу угоду Харківського національного університету ім. В.Каразіна з Державним університетом Молдови (13.09.2024), Меморандум про співпрацю між Одеською національною науковою бібліотекою та Національною бібліотекою Республіки Молдова (04.03.2025), Меморандум про співпрацю між оперними театрами Харкова та Кишинева (26.01.2023).
Сторони також опрацьовують проєкти міжурядових угод про соціальне забезпечення та про створення філії Харківського національного університету ім. В.Каразіна в Республіці Молдова, а також проєкт Меморандуму про взаєморозуміння між Державною архівною службою України та Національним архівним агентством Республіки Молдова.
Підтримка України
Молдова підтримує ініціативи України в протидії РФ, зокрема, в сфері молодіжної політики – юні молдовани не відвідують оздоровчі заклади згаданих держав та на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим; в освіті – на території Республіки Молдова не визнаються документи про освіту, видані на тимчасово окупованій території України; в культурі – у Молдові не проводяться гастролі артистів з РФ та Білорусі, їм заборонений в’їзд на територію держави і т.ін.
Українці Молдови
З лютого 2022 до квітня 2025 через Молдову пройшли майже 2 млн. українців, які рятувалися від війни, понад 100 тис. перебувають в Молдові, із них понад 80 тис. легалізували свій статус та проживають тут постійно.
24.02.2022, для керування потоком біженців, було розгорнуто тимчасові табори на поблизу КПП, організовано перевезення біженців від кордону в глибину країни, відкрито «зелені лінії» допомоги по телефонах і створено урядовий сайт: https://dopomoga.gov.md/, де і зараз можна отримувати актуалізовану різносторонню інформацію, необхідну переселенцям з України. Урядом Республіки Молдова також було створено Єдиний центр антикризового управління, завдяки чому вдалося уникнути гуманітарної кризи в регіоні.
Молдова надала громадянам України можливість отримувати соціальну, медичну допомогу, доступ до освіти та працевлаштування на умовах, однакових з громадянам Молдови.
Загальна чисельність українців у Молдові складає понад 353 тис. осіб: автохтонні українці – 226 тис. (117 тис. (за попередніми даними перепису населення 2024 р.) - на території, підконтрольній офіційній владі; 109 тис. (дані з відкритих джерел) – на території Придністровського регіону РМ) та 127 тис. - тимчасово переміщені особи (ТПО) України.
Українська громада
Щороку громадськими організаціями українців Молдови, спільно з Посольством України, проводяться комеморативні заходи до Дня пам’яті Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, учасниками яких стають Президент, Голова Парламенту, керівники Уряду Республіки Молдова.
Зокрема, доброю традицією стало проведення, спільно з Посольством України, таких яскравих свят, як День України, Марш вишиванки, Дні українського кіно, заснованих українськими громадськими організаціями.
Для збереження ідентичності українців Молдови, щорічно, до Шевченківських днів, за участю Посольства України проводяться Республіканська олімпіада з української мови і літератури та конкурс читців «Славимо тебе, Тарасе!», а також щорічні конкурси «Юний дослідник» та фотоконкурс «Очима молоді», започаткований Центром української мови та культури Бельцького державного університету ім. Алеку Руссо та Консульством України в Бельцях.
Відзначення заслуг
За поданням Посольства 19.11.2024 Президент України Володимир Зеленський вручив ордени «За заслуги» голові Національного Конгресу Українців Молдови Дмитру Лекарцеву та керівниці Центру української мови та культури Бельцького державного університету ім. Алеку Руссо Діані Ігнатенко.
Для української молоді, яка вимушено перебуває за кордоном, у 2025 Молдова вже вчетверте проведе – Національне мультипредметне тестування, яке надає можливість вступити чи продовжити навчання у закладах вищої освіти України.