• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Română
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Молдовою
Опубліковано 21 квітня 2025 року о 14:19

Співробітництво між Україною та Молдовою в культурно-гуманітарній сфері здійснюється за такими основними напрямами: культура, освіта, спорт, медицина, соціальна та молодіжна політика, культурна дипломатія, зміцнення зв'язків з автохтонними українцями, включаючи Придністровський регіон Республіки Молдова, та громадянами України які переселилися до Молдови на постійне або тимчасове проживання, а від початку повномасштабного вторгнення Росії проти України – також і з громадянами України, які рятуються від війни на молдовській землі.

Пам’ятні знаки 

Відображенням стійких дружніх відносини між двома державами є численні пам’ятні знаки багатьом діячам культури України, встановлені в різних куточках Молдови – Петру Могилі, Івану Мазепі, Пилипу Орлику, Івану Котляревському, Лесі Українці, Марко Вовчок, Ользі Кобилянській, Михайлу Коцюбинському, Василю Сухомлинському, Миколі Гоголю, Гавриїлу Бенулеску-Бодоні, Паїсію Величковському, Володимиру Циганку та ін. Тільки Тарасу Шевченку, національному герою і символу України, встановлено 5 пам’ятних знаків у Молдові: м. Кишинів (погруддя, 2006), м. Бельці (погруддя, 2002); у Придністровському регіоні РМ: м. Тирасполь, (пам’ятник, 1980), м. Кам’янка (погруддя, 2008), c. Красненьке (погруддя, 2018).

Міжвідомча співпраця

Триває активна взаємодія профільних міністерств і відомств, завдяки чому підписано міжурядові угоди: про співробітництво в сфері вищої освіти (06.12.2022) та взаємне визнання документів про освіту та наукові ступені (25.01.2025), а також міжвідомчу угоду Харківського національного університету ім. В.Каразіна з Державним університетом Молдови (13.09.2024), Меморандум про співпрацю між Одеською національною науковою бібліотекою та Національною бібліотекою Республіки Молдова (04.03.2025), Меморандум про співпрацю між оперними театрами Харкова та Кишинева (26.01.2023). 

Сторони також опрацьовують проєкти міжурядових угод про соціальне забезпечення та про створення філії Харківського національного університету ім. В.Каразіна в Республіці Молдова, а також проєкт Меморандуму про взаєморозуміння між Державною архівною службою України та Національним архівним агентством Республіки Молдова.

Підтримка України

Молдова підтримує ініціативи України в протидії РФ, зокрема, в сфері молодіжної політики – юні молдовани не відвідують оздоровчі заклади згаданих держав та на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим; в освіті – на території Республіки Молдова не визнаються документи про освіту, видані на тимчасово окупованій території України; в культурі – у Молдові не проводяться гастролі артистів з РФ та Білорусі, їм заборонений в’їзд на територію держави і т.ін.

Українці Молдови

З лютого 2022 до квітня 2025 через Молдову пройшли майже 2 млн. українців, які рятувалися від війни, понад 100 тис. перебувають в Молдові, із них понад 80 тис. легалізували свій статус та проживають тут постійно.

24.02.2022, для керування потоком біженців, було розгорнуто тимчасові табори на поблизу КПП, організовано перевезення біженців від кордону в глибину країни, відкрито «зелені лінії» допомоги по телефонах і створено урядовий сайт: https://dopomoga.gov.md/, де і зараз можна отримувати актуалізовану різносторонню інформацію, необхідну переселенцям з України. Урядом Республіки Молдова також було створено Єдиний центр антикризового управління, завдяки чому вдалося уникнути гуманітарної кризи в регіоні.

Молдова надала громадянам України можливість отримувати соціальну, медичну допомогу, доступ до освіти та працевлаштування на умовах, однакових з громадянам Молдови.

Загальна чисельність українців у Молдові складає понад 353 тис. осіб: автохтонні українці –  226 тис. (117 тис. (за попередніми даними перепису населення 2024 р.) - на території, підконтрольній офіційній владі; 109 тис. (дані з відкритих джерел) – на території Придністровського регіону РМ) та 127 тис. - тимчасово переміщені особи (ТПО) України.

Українська громада

Щороку громадськими організаціями українців Молдови, спільно з Посольством України, проводяться комеморативні заходи до Дня пам’яті Голодомору 1932-1933 рр. в Україні, учасниками яких стають Президент, Голова Парламенту, керівники Уряду Республіки Молдова. 

Зокрема, доброю традицією стало проведення, спільно з Посольством України, таких яскравих свят, як День України, Марш вишиванки, Дні українського кіно, заснованих українськими громадськими організаціями.

Для збереження ідентичності українців Молдови, щорічно, до Шевченківських днів, за участю Посольства України проводяться Республіканська олімпіада з української мови і літератури та конкурс читців «Славимо тебе, Тарасе!», а також щорічні конкурси «Юний дослідник» та фотоконкурс «Очима молоді», започаткований Центром української мови та культури Бельцького державного університету ім. Алеку Руссо та Консульством України в Бельцях.

Відзначення заслуг

За поданням Посольства 19.11.2024 Президент України Володимир Зеленський вручив ордени «За заслуги» голові Національного Конгресу Українців Молдови Дмитру Лекарцеву та керівниці Центру української мови та культури Бельцького державного університету ім. Алеку Руссо Діані Ігнатенко.

Для української молоді, яка вимушено перебуває за кордоном, у 2025 Молдова вже вчетверте проведе – Національне мультипредметне тестування, яке надає можливість вступити чи продовжити навчання у закладах вищої освіти України


Згідно з домовленостями прем’єр міністрів України та Молдови, 2023 рік став Роком української культури в Республіці Молдова, відтак відбулося значно більше заходів як за сприяння державної влади, так і з приватної ініціативи місцевих діячів культури, серед них:

26.01.2023 – Концерт «Акорди дружби» у Національній філармонії Молдови, який став першим великим культурним заходом Року української культури в Республіці Молдова.

24.02.2023 – Відкриття виставки «Культура під прицілом» в Національному художньому музеї Молдови до роковин повномасштабного вторгнення рф в Україну, організованої міністерствами культури України і Молдови та Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти. Також в рамках зазначеного проєкту у Молдові показали документальний фільм «Маріуполь. Невтрачена надія» (із субтитрами румунською мовою).

16.03.2023 – Презентація графічної новели «На межі» й виставки реальних історій та портретів людей «Втрачений дім» у Муніципальній бібліотеці Богдана Хашдеу. Заходи організовані Молодою Просвітою Івано-Франківщини в рамках проекту «Емпатія. Підтримка. Інтеграція».

18.03.2023 – Модний захід Moldovan Brands Runway, де були представлені 2 бренди з України. Партнером та ментором цієї події стала команда Ukranian Fashion Week.

06.04.2023 – Концерт органної музики «Dona Nobis Pacem» Національного будинку органної та камерної музики.

21.04.2023 – Презентація книжки про війну в Україні «ВІЙНА В МИРНИЙ ЧАС» («RĂZBOI PE TIMP DE PACE») відомого молдовського журналіста, публіциста, політика Валеріу САХАРНЯНУ (Valeriu SAHARNEANU). (2023, видавництво «Princeps Multimedia» м. Ясси, Румунія).

26-30.04.2023 – Гастролі СХІД OPERA – Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М.Лисенка. За 5 гастрольних днів на сцені Національного театру опери і балету Республіки Молдова ім. Марії Бієшу виступили майже 150 українських артистів, які представили 7 різножанрових постановок (4 із них – українською, англійською та французькою мовами, 3 – балетні вистави). Середня заповнюваність зали на виставах до сягала 1000 осіб (90% зали). На суботніх виставах були присутні також глядачі з м. Яси (Румунія).

Гастрольну програму відкрив гала-концерт, на який Посольство запросило представників вищого керівництва Республіки Молдова та дипломатичного корпусу, а також понад 500 прихильників України.

З ініціативи Посольства, гала-концерт та ще 2 спектаклі СХІД OPERA транслювалися «наживо» по центральних телеканалах Moldova-1 та Moldova-2.

02-03.05.2023 – Гастролі Донецького академічного обласного драматичного театру («Крик нації» (про життя В.Стуса), «Декамерон»).

06-07.05.2023 – Гастролі Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького («Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці!», «Мауглі»).

10.05-10.06.2023 – Виставка «Український Всесвіт Марії Примаченко», яку представили Національний музей історії Молдови та Польський Інститут в Бухаресті.

11.05.2023 – Відкриття виставки «Україна між миром і війною» (з фондів Національної бібліотеки Республіки Молдова, книг, подарованих Посольством України в Молдові та Одеською національною науковою бібліотекою). Під час урочистостей було організовано збір донатів на підтримку України у її боротьбі з рашистами.

11.05.2023 – Презентація румуномовних перекладів книг культових українських письменників Сергія Жадана «Інтернат», «Jazz in Donbas» та Юрія Андруховича «Рекреації» (видавництво «Cartier» директор Георге Ерізану), а також книжки «Український борщ», авторства Піотра Погоржельського (Польща).

11.05.2023 – Показ в кінотеатрі «Cineplex Loteanu» Кишинева фільму «Атлантида» українського режисера Валентина Васяновича (2019). Стрічку представив продюсер фільму Володимир Яценко, який прибув до молдовської столиці з під Бахмуту, де воює добровольцем. Презентацію фільму «Атлантида» організовував Національний центр кінематографії Республіки Молдова, спільно з USAID Moldova та посольствами Королівства Швеція і Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії в Молдові.

12.05.2023 – Круглий стіл «Цінності, які нас єднають», що завершив Дні української культури в Національній бібліотеці Республіки Молдова. Під час заходу відбулися професійні дискусії та опрацьовано плани майбутньої співпраці між бібліотечними закладами Одеси і Кишинева.

26-28.05.2023 – Кінопокази фільмів «Ми з України», «Мої думки тихі», «Брама», «Віктор Робот» в рамках Днів Українського кіно у Республіці Молдова.

29.05.2023 – Показ вистави «Сни за Кобзарем» Львівського академічного духовного театру «Воскресіння».

08.06.2023 – Гастролі Одеського театру ТЕО в Державному російському драматичному театрі ім. Антона Чехова з виставою «Хто вона?».

16-30.06.2023 – в Музеї історії міста Кишинів відбулося виставка «Музейні хроніки під час війни», а також проводився майстер-клас з малювання коміксів. Заходи організовано спільно з Муніципальним музеєм приватних колекцій з Одеси А.Блешунова. Експозиція є інноваційним культурним продуктом – графічним щоденником драматичних подій в Одесі, поданих у стилі коміксу.

16.06.2023 – Показ вистави «Сільська честь» Одеського національного академічного театру опери та балету.

24.08.2023 – Виставка «Крізь страждання та героїзм: ретроспектива української війни через мистецтво» у Музеї історії Кишинева. Експозиція підготовлена представниками руху Stop russian aggression-Moldova в межах акції «Україна в моєму серці».

16-17.09.2023 – ІІІ фестиваль «Український День в Молдові» (Ukrainian Day/Moldova), організований Національним конгресом українців Молдови, Жіночою Громадою Українок Молдови за сприяння Посольства України та партнерської підтримки Міністерства культури Республіки Молдова, Агентства Міжетнічних відносин Уряду РМ, офісів УВКБ ООН, МОМ, ООН Жінки та ЮНІСЕФ. Участь у відкритті фестивалю взяла радниця в галузі культури президентки РМ Анджела Брашовяну-Ерізану. З вітальним словом до учасників звернулася Перша Леді України Олена Зеленська, а такод посол доброї волі УВКБ ООН, відома американська акторка Крістін Девіс (Kristin Landen Davis) та ін.

22.09.2023 – У Національному театрі Міхая Емінеску (Teatrul National «Mihai Eminescu») відбувся показ вистави-бурлеску «Конотопська відьма» Григорія Квітки-Основ’яненка у постановці Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка.

У рамках забезпечення прав національних меншин на вивчення та здобуття освіти рідною мовою, гімназію ім. Т.Шевченка м. Кишинів у 2024 офіційно визначено базовим закладом для розвитку україномовної освіти. Набутий досвід планується запровадити в інших навчальних закладах, здебільшого півночі Молдови, де компактно проживають автохтонні українці. На базі цієї гімназії, у взаємодії з ChildFund Germany та WorldVision, також відкрито Освітній дошкільний центр для дітей громадян України «Дивосвіт». 

Для потреб закладів освіти Республіки Молдова, Посольство України забезпечило отримання у 2023-2025 рр. від Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України близько 8000 підручників, шкільної та позашкільної літератури українською мовою. 

А для найменших українців, які рятуються від російської агресії у Молдові, в 2022 за сприяння Посольства України, США та УВКБ ООН було видрукувано 12000 дитячих книжечок (12 назв). Друк книжок став можливим в рамках гуманітарної ініціативи, яка належить Українському інституту книги під патронатом Першої Леді України пані Олени Зеленської.

З метою забезпечення підручниками навчальних закладів, де викладаються українознавчі дисципліни, членкині Асоціації вчителів української мови Молдови «Промінь» (Алла Нікітченко, Діана Ігнатенко, Ольга Курлянцева, Анжела Чебан, Світлана Подлєсна та рецензент Світлана Грибовська) підготували 3 підручника з української мови і літератури для 7, 8 і 9 класів навчальних закладів Республіки Молдова. Підручники розроблені на замовлення Міністерства освіти і досліджень Республіки Молдова та повністю відповідають новому курикулуму Молдови. Їх презентація відбулася 01.11.2024 в Українському Домі Кишинева.

У 2025 планується здійснити переклад з румунської мови українською та видати ще 32 підручники для 1-2 та 5-7 класів, а у 2026 – для 3-4 та 8-9 класів.

З метою кадрового забезпечення, в педагогічному коледжі м. Бельці відкрито 25 бюджетних місць для підготовки вчителів українознавчих дисциплін.

У 2024 відновлено Курси підвищення кваліфікації для вчителів української мови і літератури, історії, культури і традицій українського народу у Бельцькому державному університеті імені Алеку Руссо (відкриття – 03.06.2024), а на базі Державного педагогічного університету ім. Іона Крянге спільно з Чернівецьким інститутом безперервної педагогічної освіти також було проведено Міжнародні курси з української мови, літератури, історії і культури українського народу для вчителів Республіки Молдова (відкриття – 05.06.2024).

Для української молоді, яка вимушено перебуває за кордоном, у 2025 Молдова вже вчетверте проведе – Національне мультипредметне тестування, яке надає можливість вступити чи продовжити навчання у закладах вищої освіти України.

В межах проєктів «Українська книжкова поличка» та «Книжки без кордонів», що також реалізуються під патронатом Першої Леді України пані Олени Зеленської, Посольством, відкрито понад 70 книжкових поличок, а також суттєво поповнено україномовні книжкові фонди при бібліотеках та школах Молдови, де вивчається українська мова.




01.04.2025 у Національному музеї етнографії та природничої історії відбувся запуск першого в Молдові україномовного аудіогіду, який став першим в світі україномовним аудіогідом з використанням жестової мови для людей із порушеннями слуху та з україномовним мобільним додатком доповненої реальності. Цей проєкт є частиною ініціативи Першої Леді України пані Олени Зеленської.

Детально: https://www.president.gov.ua/news/u-kishinivskomu-muzeyi-zapracyuvav-ukrayinomovnij-audiogid-96973





Міжнародна Українська Школа

З початком повномасштабного вторгнення в 2022 році, МУШ стала справжнім освітнім прихистком для тисяч українських дітей, забезпечуючи безперервність навчання для учнів, які перебувають за кордоном, на тимчасово окупованих територіях або у регіонах, що постраждали від бойових дій.

Міжнародна українська школа – це унікальний державний освітній заклад, який з 2007 року робить якісну українську освіту доступною для дітей у будь-якій точці світу.

Працюючи під керівництвом Міністерства освіти і науки України, школа видає документи про освіту державного зразка та пропонує гнучку екстернатну форму навчання, що дозволяє здобувати освіту у зручному форматі та темпі.  

Поєднуючи традиції класичної педагогіки з інноваційними технологіями, МУШ не просто навчає – вона готує дітей до викликів сучасного світу, зберігаючи їхній зв’язок з Україною через освіту.

На офіційному сайті Українського державного центру міжнародної освіти (https://studyinukraine.gov.ua) абітурієнти можуть отримати загальну інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради, а також подати онлайн заявки на навчання до будь-якого закладу вищої освіти України.


Головним інформаційним джерелом про вищу освіту в Україні для іноземців є Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України. Центр є єдиною офіційною державною платформою, яка займається інформуванням щодо можливостей навчання. На офіційному сайті Українського державного центру міжнародної освіти абітурієнти можуть отримати загальну інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради, а також подати онлайн заявки на навчання до будь-якого закладу вищої освіти України.

Українська молодь, яка вимушено перебуває за кордоном, має можливість вступити чи продовжити навчання у закладах вищої освіти України У 2025 Молдова вже вчетверте проведе Національне мультипредметне тестування (https://testportal.gov.ua), яке відбудеться на базі Технічного університету Молдови (Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM), Republica Moldova, municipiul Chișinău, strada Studenților, 9/7).

Для української молоді, яка вимушено перебуває за кордоном, у 2025 Молдова вже вчетверте проведе – Національне мультипредметне тестування, яке надає можливість вступити чи продовжити навчання у закладах вищої освіти України.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux