• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Română
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Молдовою
Опубліковано 28 липня 2022 року о 14:19

Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері здійснюється за такими основними напрямами: культура, освіта, спорт, медицина, соціальна та молодіжна політика, культурна дипломатія, зміцнення зв'язків з автохтонними українцями, включаючи Придністровський регіон Республіки Молдова, та громадянами України які переселилися до Молдови на постійне або тимчасове проживання, а від початку відкритої фази війни рф проти України – також і з громадянами України, які рятуються від війни на молдовській землі.

Зміна політичної влади Молдови надала імпульсу активізації двосторонніх відносин, в тому числі, в гуманітарній сфері. Зокрема, відновлено взаємодію профільних міністерств і відомств, завдяки чому підписано, а також завершується підготовка проєктів низки міжурядових та міжвідомчих угод, активізовано взаємну підтримку України та Молдови в комітетах ООН, ЮНЕСКО та інших міжнародних організаціях, проводиться обмін досвідом, розробляються нові проєкти двосторонньої співпраці у галузі культури, освіти, молоді та спорту, охорони здоров’я та ін.

Щороку у Молдові проводяться урочистості з вшанування пам’яті визначних діячів України. Також представники української та молдовської сторін традиційно беруть участь в урочистих заходах, що проводяться державною та місцевою владою України і Молдови до Дня Незалежності, Дня Перемоги, аварії на ЧАЕС, Дня слов’янської писемності та ін.

Важливий вплив на дво- та багатосторонні відносини мало надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ до ЄС. Згідно з домовленостями прем’єр міністрів України та Молдови, 2023 р. було проголошено Роком української культури в Республіці Молдова, відтак відбулося значно більше заходів як за сприяння державної влади, так і з приватної ініціативи місцевих діячів культури.

Відчутне значення для розвитку двосторонніх відносин мало ухвалення 24.11.2022 р. парламентом Республіки Молдова Декларації про визнання Голодомору 1932-1933 рр. в Україні геноцидом українського народу, у якій, серед іншого, висловлено «солідарність з українським народом, який героїчно воює проти агресії російської федерації, даючи відсіч у ХХІ столітті політиці геноциду українського народу та ліквідації держави Україна, захищаючи таким чином мир та свободу європейського континенту та захищаючи Республіку Молдова від військової окупації».

Вагомий внесок у розвиток двостороннього співробітництва в галузі культури має діяльність громадських організацій українців Молдови, у співпраці з якими Посольство України регулярно проводить культурно-мистецькі заходи, серед яких помітною подією є комеморативні заходи до роковин Голодомору в Україні 1932-1933 рр. Їх учасниками стають Президентка Республіки Молдова, керівництво Парламенту, міністерств і відомств, іноземних дипломатичних місій, представники місцевої влади та українських громадських організацій.

У серпні 2021 р., з нагоди 30-річчя Незалежності України та просування ініціативи «Кримська платформа» Президентку Республіки Молдова Майю Санду було нагороджено відзнакою Президента України – орденом князя Ярослава Мудрого. У 2023 – цим же орденом нагороджено Голову Парламенту Республіки Молдова Ігоря Гросу, а голову парламентської групи дружби з Україною Оазу Нантоя – орденом «За заслуги».

Україна отримує неоціненну підтримку від Молдови з моменту початку відкритої фази війни рф проти нашої держави.

Молдова стала державою, яка прийняла найбільше вимушених переселенців з України (з розрахунку на кількість громадян цієї держави), половина із них – діти.

Вже 24.02.2022 р., для керування потоком біженців, було розгорнуто тимчасові табори на поблизу КПП, організовано перевезення біженців від кордону в глибину країни, відкрито «зелені лінії» допомоги по телефонах і створено урядовий сайт: https://dopomoga.gov.md, де і зараз можна отримувати актуалізовану різносторонню інформацію, необхідну переселенцям з України. Урядом Республіки Молдова також було створено Єдиний центр антикризового управління. Завдяки злагодженим діям Уряду Республіки Молдова вдалося уникнути гуманітарної кризи в регіоні.

Від початку відкритої фази війни проти України, більшість заходів у сфері культури мають благодійний характер – було проведено низку музичних вечорів та художніх аукціонів на підтримку України у боротьбі проти рашизму, зокрема, й за участі Президентки Республіки Молдова Майї Санду. Отримані кошти спрямовано на допомогу постраждалим в Україні, а також тимчасово переміщеним особам з України. Вже 12.07.2024 р. Асоціація Української Культури та Мистецтва в Молдові «Пташка» провела аукціон, а зібрані кошти спрямувала на відбудову лікарні Охматид, пошкодженої ворожою бомбою 08.08.2024 р.

У 2022-2024 рр. дружина Посла України очолювала Міжнародний жіночий клуб Молдови (International Women's Club of Moldova; IWCM), що значно сприяло активізації проведення міжнародних та двосторонніх заходів.

В межах проєктів «Українська книжкова поличка» та «Книжки без кордонів», що реалізуються під патронатом Першої Леді України пані Олени Зеленської, Посольством, при сприянні МЗС, отримано значну кількість книжок українською мовою, що дало можливість відкрити у Молдові близько 70 книжкових поличок, а також суттєво поповнити україномовні книжкові фонди при бібліотеках та школах Молдови, де вивчається українська мова. У 2023 р. Посольством також передано 700 підручників з української мови та літератури за новим правописом для старшокласників 4 ліцеїв Молдови, де навчаються діти «біженців» з України та автохтонні українці. Проєкт здійснено за сприяння МЗС, ДУ «Інститут модернізації змісту освіти» та меценатів.

В рамках гуманітарної ініціативи, яка належить Українському інституту книги під патронатом Першої Леді України пані Олени Зеленської, у 2022 р. спільними зусиллями Посольств України, США та представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців у Молдові було видрукувано 12 000 книжечок українською мовою (12 назв по 1000 примірників кожної) для дітей, які рятуються від нападу рф.

У 2024 р. у Молдові вже втретє було проведено Національне мультипредметне тестування української молоді, яке пройшли понад 150 осіб та отримали документи для вступу чи продовження навчання у закладах вищої освіти України.

Можливості навчання в Україні

Головним інформаційним джерелом про вищу освіту в Україні для іноземців є Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України. Центр є єдиною офіційною державною платформою, яка займається інформуванням щодо можливостей навчання. На офіційному сайті Українського державного центру міжнародної освіти https://studyinukraine.gov.ua абітурієнти можуть отримати загальну інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради, а також подати онлайн заявки на навчання до будь-якого закладу вищої освіти України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux