• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
Відзначення Дня української писемності та мови в Молдові
Опубліковано 10 листопада 2020 року о 16:51

У рамках відзначення Дня української писемності та мови у Молдові було проведено низку заходів.


6 листопада в Бібліотеці української культури та літератури ім. Лесі Українки у Кишиневі відбувся мовно-літературний вечір "Українська мова у формуванні моєї особистості". Його ведучою стала директор бібліотеки Людмила Барбе, участь взяли представники української громади в Молдові та Агентства міжетнічних відносин. Учасники поділитися своїми спогадами про те, якою мовою з ними змалечку розмовляли батьки, про мовне обличчя міста (села), в якому народилися, мову шкільного і студентського життя, вживання української мови в сім’ї, її вплив на формування української ідентичності. Спільними спогадами стали приклади обмеження і приниження української мови в Радянському Союзі, репресивні заходи радянської влади щодо українського письменства, сімейні історії про Голодомор в Україні тощо.

З цієї нагоди Посольством було передано бібліотеці чергову підбірку українських видань, серед яких туристичні путівники та інформаційні довідники по Україні, сучасна художня література.

Ніна Авідон, Євген Осередчук, Юрій Дячук продекламували свої поетичні твори.

Цей захід буде показано у телевізійній україномовній передачі "Світанок" на телеканалі Молдова 1, яку готує її ведуча Мар'яна Шміленко.

***

9 листопада українські дипломати в Республіці Молдова приєдналися до написання Радіодиктанту української єдності.


У Молдові, де українська національна меншина посідає друге місце за кількістю, диктант писали також учні низки навчальних закладів, де вивчається українська мова. Серед них ліцей ім.М.Коцюбинського (м.Кишинів), ліцей ім.В.Сухомлинського (м.Єдинці), гімназія с.Іванча.Щороку в Молдові збільшується кількість охочих взяти участь у написанні згаданого радіодиктанту. З одного боку, вони можуть переконатися, чи добре знають українську мову, а з іншого - продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.

На жаль, статистика щороку фіксує зменшення у Молдові кількості класів та навіть шкіл, в яких викладається українська мова, що негативно відображається на праві української національної меншини на вивчення рідної мови. Тому звертаємося до батьків та молдовської влади активніше відстоювати права дітей на вивчення української мови, де б вони не жили – у маленькому селі на півночі Молдови, чи у центральних та південних регіонах.

***

9 листопада Посольство України передало у дар Національній бібліотеці Молдови підбірку класичної та сучасної української художньої літератури, наукової літератури, а також туристичні путівники та інформаційні довідники по Україні. Література представлена українською, російською, румунською та англійською мовами.


Посол України Марко Шевченко висловив переконання, що згадана література сприятиме кращій обізнаності відвідувачів бібліотеки з українською культури, історією та сучасним розвитком України.


Генеральний директор бібліотеки Єлєна Пінтілєй щиро подякувала за такий дар. Згадані видання будуть доступні як широкій громадськості, так і дослідникам, які вивчають українську історію, а також сприятимуть плідному співробітництву між нашими народами. Зокрема, для молдовських дослідників цікавою темою є дослідження Голодомору в Україні (1932-1933 рр.), що сприятиме кращому вивченню проблематики голоду в Молдові у 1946-1947 роках.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux